Sedmičlenná kapela Čankišou pronikla do povědomí posluchačů doma i v zahraničí díky svým koncertům nabitým energií a divokými rytmy. Ty se pod vedením hlasem i postavou impozantního zpěváka Karla Heřmana po pár minutách mění v divoký taneční rej. Čankišou se svou fúzí různých etnických vlivů na rockovém základě a bohatou sbírkou exotických nástrojů projeli svět od ostrova Réunion v Indickém oceánu přes Pákistán až po malajské Borneo.

Za 17 let existence si kapela vydobyla pevné místo na hudebním slunci a to nejen v Česku. Čankišou patří ke špičce české world music a pravidelně koncertují i v zahraničí – dosud zahráli v 18 zemích světa.

Čankišou vydali několik úspěšných desek: debutové album Hudba lidu Čanki překypující energií a entuziasmem z nově zkoumaných vod world music (2000), zahloubanější Densé ju s titulní mongolskou lidovou písní (2004), kterou si frontman přivezl z mongolského festivalu, a třetí CD Gamagaj inspirované stejnojmennou postavou z knihy Umberta Eca Baudolino (vše FT Records). Početné cesty po dalekých krajích a nejrůznější fúze s místními muzikanty jsou hlavním inspiračním zdrojem čtvrté desky Lé La (2008, Indies Scope). Novinář Jiří Moravčík ji označil za nejlepší české world music album roku 2008 a kapela za něj získala nominaci na Anděla 2008 v kategorii world music. Rockovější deska Faÿt (2011, Indies Scope) se v prosinci 2011 umístila na 10. místě v evropské world music hitparádě WMCE, v lednu 2012 na 12. a v listopadu 2011 na 17 místě. Kapela za ni byla také nominována na Anděla 2011 v kategorii world music. Poslední deska pojmenovaná Supay vyšla na konci října 2015 u Indie Scope a kapela za ni byla potřetí nominována na žánrovou cenu Anděl.

Česká televize o kapele natočila hodinový dokument. Čankišou nahráli hudbu Jana Budaře ke kritikou i diváky ceněnému filmu Nuda v Brně režiséra Vladimíra Morávka. Skladby Lebada Roti a A Sta Libera z desky Gamagaj zní v českém filmu Blízko nebe režiséra Dana Svátka (2005).
Čankišou pravidelně brázdí domácí i zahraniční festivalové a klubové vody včetně těch nejprestižnějších:

– české festivaly: Colours of Ostrava, Rock for People, Trutnov Open Air, United Islands, Febiofest, Reggae Ethnic Session, Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary a další

– zahraničí: Maďarsko (Sziget 2013 a 2010), Malajsie (Rainforest world music festival 2012), Švýcarsko (Gena festival 2011), Belgie (Street party 2013), Estonsko (Maalmikula 2008), Holandsko (Rainbowpark festival 2009, Amsterdam Roots festival 2007 …), Pakistán (World Performing Arts Festival 2005, World Performing and Visual Arts festival 2007), ostrov Réunion (Manapany Surf Festival) a další

Cankisou2015Foto5ByGabinDvorak

Web: http://www.cankisou.cz/cz/