Kapela Zrní letos slaví patnáct let od svého vzniku a za tuto dobu se dostala na špičku české klubové scény. Projev této kladenské pětky na pódiu je stejný jako jejich muzika: osobitý, hypnotický, hutný, energický, uvěřitelný.

Ačkoliv zpívají česky, jsou světoví. To dokazuje mimo jiné i fakt, že byli v roce 2014 vybráni jako jediný český headliner pro pražský showcasový festival Nouvelle Prague, kde upoutali pozornost zahraničních agentů a delegátů. Zaujali také ředitelku Colours of Ostrava Zlatu Holušovou, díky které vzniklo unikátní propojení Zrní & Janáčkovy filharmonie Ostrava, které si odbylo premiéru na festivalu Colorus, na hlavní scéně, v hlavní čas hned po Björk.

Poslední deska Následuj kojota byla nominována na cenu kritiky Apollo a také na Cenu Anděl 2014, a to hned ve třech kategoriích: kapela roku, alternativní deska roku a klip roku (videoklip Loďky). Zrní jsou taktéž držitelé sošky Anděla za rok 2012 jako Objev roku za předposlední desku Soundtrack ke konci světa, jež byla nominována na téměř všechny hudební ceny v ČR. Za zmínku stojí i výtvarná prezentace kapely. Za desku Následuj kojota, jejíž grafiky se zhostil výtvarník Aleš Fulín, získali prvenství v soutěži o nejlepší hudební design Megaton Fashion Show.

Samotná kapela svou hudbu označuje jako něžný artbrut, kladenskej uhelnej zen: „Vezměte si bohémské housle plné něhy, tklivosti i dravosti, přidejte k tomu hravou kytaru, která zraje k dokonalosti, analytickou basu pulsující srdcem, která spolu s naléhavými bicími tvoří ideální pár a klukovsky jasný sebejistý hlas s projevem tak trochu psychadelického vizionáře. Vše to okořeňte beatboxem, elektronikou, harmonikou, flétnou a čirá Energie se vám vpije do hlavy a těla.“

Zrni_promo_photo_2_by_Ales_Foff_male

Web: www.zrni.cz