HUDBA

Hayseed Dixie jsou bezpochyby hlavní hvězdou prvního ročníku festivalu Ladná Čeladná.

Kapela z amerického Tennessee hraje skladby AC/DC, Judas Priest, Led Zeppelin, Queen nebo Black Sabbath v bluegrassovém opojení.

Svými strhujícími koncerty kapela dostala do kolen publikum na Colours of Ostrava a předtím po celém světě, včetně obřího britského festivalu v Glastonbury.

Čtveřice velmi sympatických mistrovských muzikantů a zpěváků letos vydala nové album „Hair Down To My Grass“, které okamžitě atakovalo britskou hitparádu.


Ondřej Ruml a Matěj Benko Quintet

Web: https://cs-cz.facebook.com/pages/Ond%C5%99ej-Ruml/141602125850085

Zpěvák a hudebník Ondřej Ruml přijíždí na Čeladnou se svými hudebními přáteli, se kterými nahrál a nazpíval písně klasiků Jaroslava Ježka, Jiřího Voskovce a Jana Wericha. Ruml spolu s výtečnými muzikanty z Matěj Benko Quintet se rozhodli dát písničkám novější zvuk, zachovali ale jazzový ráz, kterým je Ježkova tvorba pověstná.

Na albu „Ondřej Ruml zpívá Ježka, Voskovce a Wericha“ se podíleli:
Matěj Benko – piano
Pavel Zbořil – bicí
Rasťo Uhrík – kontrabas
Miroslav Hloucal – trubka, Radek Zapadlo – saxofon.

Vystupují zde také zajímaví hosté: Stonožku s Ondřejem nazpíval Zdeněk Svěrák, na Tři strážníky si s ním zahráli Jiří Macháček a Ondřej Brzobohatý.


Voila je pozoruhodný hudební koktejl s příchutěmi šansonu, swingu, reggae, jazzu, twistu, popu i hip-hopu, který se snoubí se šarmem a originálním hlasem frontmanky Zdenky Trvalcové.

Kapela vznikla před pěti lety, když slovenská zpěvačka Zdenka Trvalcová potkala v Praze akordeonistu Michala Mihoka.

Nejdříve hráli francouzské šansony v netradičních úpravách, později se začali věnovat vlastní tvorbě a v současném složení (zpěv, akordeon, kytara, kontrabas a bicí) vydali své první album „Décollage“.


Švihadlo

Web: http://www.svihadlo.com/

Průkopníci reggae v Česku oslavili v roce 2013 třicet let existence. Kapela k této příležitosti zrekapitulovala uplynulé roky na výběrovém albu „BEST OF 30“.

Za 30 let Švihadlem prošlo množství hudebníků. Kapela vydala pět řadových alb (Reggae Vol. 1, Slunce, Sám si to nevychutnám, Oči otevřený, Času je málo), v roce 2003 pak vyšlo k 20. výročí album rarit s názvem „Pozpátku“ a o rok později maxisingl „REGGAE minideSKA“.

Na stovkách koncertů skupina objela celé Česko-Slovensko, okolní země i Čínu. Za album „Oči otevřený“ Švihadlo dostalo cenu Anděl v žánru ska & reggae.

Díky Švihadlu snad každý ví, kdy se musí sklidit zelený list.

Aktuální sestava:
Petr Šturma – kytara,zpěv
Jiří Charypar – kytara, zpěv
Marie Šturmová – perkuse, zpěv
Ctibor Ondráček – bicí
Josef Marek – basa
Vítek Beneš – klávesy, zpěv,
Host: Yannick Tevi – zpěv, kytara


Úspěch

Parta zádumčivých mizerů z Poruby vymyslela jednoho krásného lednového jitra výborný název pro kapelu – z počátečních písmen rodných příjmení jejich babiček vznikl Úspěch.

Death Folk Rocková… ano a nebojme se toho slova – formace z Ostravy.

Současný Úspěch při svých sice sporadických, ale zato nesporadicky vyprodaných koncertech rozdává zábavu (a velmi specifický, jemně lechtivý, ba přímo supersprostý humor) při hraní (nejen) cover verzí známých rockových a popových hitů, neodmyslitelně protkaných čtením z absurdních deníčků frontmana Rosti F. Petříka.


Pavel Helan

Web: http://www.pavelhelan.cz/

Vlídný písničkář a finalista talentové soutěže (a také trochu bavič) Pavel Helan se narodil v Moravských Knínicích a s hudbou začínal jako kytarista v jazzbandu Young Pekáč.

Poté prošel kytarovou školou, zvítězil v televizním pěveckém pořadu, napsal hudbu k divadelním hrám a působil i jako učitel hudební výchovy v New Yorku. Kromě jiného byl Pavel i členem revivalu kapely U2.

V roce 2008 vydal CD „Je(mně) příjemně“, ze kterého o rok později vzešla spolupráce se zpěvákem Petrem Bendem. V roce 2010 byl založen plesový miniorchestr Helan Band.

Jako hosta na turné „Ani si nesedejte“ si ho vybral Tomáš Klus a byl i hostem Vánoční tour Petra Bendeho. V letošním roce stejně jako loni opět vyjíždí na svou vlastní tour za doprovodu zdatného perkusisty.


Hudební projekt MALALATA, působící na scéně již osm let, je synonymem pro jedinečnou fúzi balkánských beatů, cikánské muziky, mexické cumbie a karibského reggae.

Dvojice slovenských DJs spojuje tyto rytmy do osobitých setů, které navíc doplňuje o nespoutanou a nakažlivě energickou performance. Pod taktovkou dua MALALATA pulzovala nejen středoevropská města, ale i Berlín, Vídeň, Antverpy, Vilnius či Valletta.

Jeho rytmy rozhýbaly dokonce i vzdálené Japonsko a Mexiko. MALALATA předvedla svou show také na festivalech Pohoda, United Islands, Grape a na kontě má vystoupení s esy jako Parov Stelar Band, Goran Bregović, Mahala Rai Banda, Fanfare Ciocarlia a N.O.H.A.


Mordors gang je plzeňské rockabilly/psychobilly trio, hrající vlastní tvorbu s českými texty. Rockabilly je nejstarší forma rock´n´rollu, která si přes všechny vývojové kotrmelce, jimiž si rocková hudba prošla, dokázala i po padesáti letech existence udržet vlastní tvář.

Pouze punk začátkem 80. let poněkud ovlivnil výrazové prostředky, takže v textech psychobilly kapel americkou káru řídí zkrvavené zombie namísto vytuněné slečny v textech rockabilly kapel.

Toto trio, hrající již od roku 2001, se pohybuje někde uprostřed – zombie s vytuněnou slečnou v otevřeném Thunderbirdu jedou noční Nevadou…


Mr. Cocoman

Web: https://www.cocoman.cz/

Tvorbu Adama Lančiho (Cocoman, Coco Jammin) není třeba příznivcům reggae music příliš představovat. Od roku 2006 pod přezdívkou Cocoman zkoumá a propaguje moderní podobu reggae a dancehall music. Jeho neortodoxní pojetí a často až folkové texty kombinované s tanečním rytmem dnes oslovují stále více posluchačů napříč hudebními škatulkami. Za několik let si Cocoman stihl zahrát s nejrůznějšími kapelami (United Flavour, Švihadlo, Riddimshot…) i DJs (Peeni Walli, kterých byl dlouholetým členem, Selector Boldrik, Wilda Panda…). Vydal několik mixtapů a singlů a odehrál stovky akcí. I ti, kteří se o tento žánr příliš nezajímají, možná narazili na jeho nejpopulárnější písně – „Tak už to bal“ s Dr.Karym a „Jedna Láska“ – obě na youtube atakují hranici 1 000 000 zhlédnutí. Mezinárodním úspěchem je například opakované vystoupení na největším evropském reggae festivalu Rototom Sunsplash ve Španělsku.


David Stypka & Bandjeez

Web: https://www.davidstypka.cz/

Společenství původně vzniklé okolo „wakeupsongů“ Davida Stypky. Nyní již bezbřehá kontemplace. Jejich debutové album, nazvané Čaruj, vyšlo v dubnu 2015 pod hlavičkou Sweetsen Records.

„David Stypka je člověk, který spoluutváří frýdecko-místeckou hudební scénu již téměř dvě desítky let. Byl součástí zrodu, života i zániku několika hudebních těles. Jsem přesvědčen o tom, že deska „Čaruj“ je jeho dosavadním tvůrčím vrcholem. Každým dalším poslechem jeho bytostně autorského díla ve mně sílí přesvědčení, že se jedná o zcela nadčasovou záležitost. Málokdy se potkají spontánní text a melodie, které vznikaly v několika málo minutách po probuzení v rámci projektu „Wake Up Songs“, s tak neotřelými avšak stále funkčními aranžemi a brilantními hudebními výkony“, dodává iniciátor projektu Sweetsen Records Petr Korč z občanského sdružení Pod Svícnem.

DIVADLO

Cirkus trochu jinak

Web: https://www.cirkusjinak.cz/

Zábavní, umělecká a artistická společnost, která již od roku 2006 tvoří nové originální choreografie a připravuje doprovodné programy, žonglérská vystoupení a řadu dalších aktivit. Repertoár je jak klasický (vystoupení kejklířů a klaunů), tak i moderní. Cirkus trochu jinak vytváří varietní čísla a komponovaná novo cirkusová představení spojující artistiku, pantomimu či tanec. To vše propojuje poetický příběh.


Divadlo DNO

Svět podle Fagi
Na začátku roku se na facebooku objevila „komiksová“ postava „Fagi“. Divadlo DNO ji oslovilo a jako první může hrát její komiksy na divadle. Divoké písně, co nezařadíte, ale si na ně zařádíte. Ujeté loutky, co ujely a vás tu nechaly. Slovní smyčky, co se na nich jde oběsit. Kabaret, improvizace, písně, humor, zběsilost i v srdci.


Divadlo ODVAZ

Web: http://www.odvaz.eu/

Improvizační show divadla ODVAZ pro celou rodinu

Příběhy, písně a humor, které pobaví všechny od dětí po babičky. Vy dáváte témata a my je ztvárníme na jevišti. ODVAZ.


Divadlo Theatr ludem

Web: http://www.theatrludem.cz/index.php

Hurá na banány aneb jak voní země snů ?

Chtěli byste se přestěhovat do země svých snů?
Kde je všechno mnohem větší a mnohem hezčí? V tom případě se společně s Tygrem a Medvědem vydejte na cestu do Panamy, země široké a vonící po banánech. Cesta to bude legrační i děsivá. Tygr ztratí Medvěda a Medvěd zase Tygra, aby našli svého nejlepšího kamaráda. A možná budete na konci překvapeni, kde Panama – země snů – doopravdy leží.

Loutková pohádka na motivy Janoschova příběhu „Oh, wie schön ist Panama“.


Divadelní uskupení Stará Bába

Kapitán Spoďár

Interaktivní námořnická pohádka o Kapitánovi, který hledá ukradenou část oděvu a místo ní nachází velké přátelství. Následná tvořivá dílna je zaměřena na výrobu loutek z různých materiálů.

Jak cvrček ke své písni přišel

Hravá pohádka o podnikavém Cvrčkovi, který domluví mezi hadem a žížalou neobvyklý obchod. Co všechno tím způsobí? To se dozvíte během příběhu plného písniček a kouzel, které se neobejdou bez pomoci diváků.

Ukradený cirkus

Interaktivní představení je určeno dětem i dospělým bez rozdílu věku. Aneb, co udělají dva klauni, když zjistí, že jim někdo ukradl cirkus a zůstala jim jen pumpička a nafukovací balónky. Následná dílna je zaměřena na výrobu různých tvarů z balónků

FILMY

Cesta do školy


Dokumentární / Francie / Čína / Jižní Afrika / Brazílie / Kolumbie, 2013, 77 min.

Čtyři děti, čtyři osudy, jediný cíl – budoucnost. Dětské protagonisty snímku, žijící ve čtyřech různých koutech světa, spojuje společná touha po poznání. Uvědomují si, že jedině studium jim může otevřít bránu k lepší budoucnosti a proto se každý den vydávají na dlouhou a strastiplnou cestu za vzděláním.

Jackson (11) žije v Keni. Se svou mladší sestrou musí dvakrát denně zdolat pěšky patnáctikilometrovou cestu savanou obývanou divokými predátory.
Carlito (11) urazí se svou mladší sestrou bez ohledu na počasí dvakrát denně osmnáct kilometrů na koni přes argentinské pláně.
Zahira (12) žije v pohoří Atlas v Maroku. Každý týden ji a její dvě spolužačky čeká vyčerpávající pěší túra po nelítostných horských stezkách do internátní školy.
Samuel (13) žije v Indii. Cesta do školy, kterou musí denně absolvovat, představuje čiré utrpení. Nemůže totiž chodit a jeho dva mladší bratři ho celé čtyři kilometry tlačí na provizorním vozíku.
Tento výjimečný film odhaluje nevšední rutinu dětí, jež se díky své nezdolné touze splnit si svůj sen vydávají na cestu za poznáním, kterou známe všichni, avšak z velmi odlišné perspektivy. Film, který v nás opět vyvolá pocit velkého vděku za možnosti, jež máme my.


Vynález zkázy

Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi / Rodinný / Československo, 1958, 78 min

Zlotřilý dobrodruh Artigas, který zbohatl na krádežích podmořských pokladů, unesl profesora Rocha, objevitele účinné výbušniny, a hodlá jeho vynález zneužít k ovládnutí světa. Mladý profesorův asistent ing. Hart hodlá zlosynovi v jeho plánech zabránit za každou cenu. Pro lidstvo zachraňuje svobodu a pro sebe lásku půvabné profesorovy dcery Jany. Slavný film Karla Zemana vznikl v roce 1958 na motivy románů Julese Vernea a s použitím výtvarných předloh původních verneovských ilustrátorů Riona a Benneta. Kombinace kresleného a hraného filmu dosáhla zde neobyčejného sjednocení díky detailně propracovanému výtvarnému pojetí, které začínalo u kreslených kulis a končilo u kostýmů a masek hereckých představitelů. Záměrně naivizující triky se inspirovaly stařičkými postupy francouzského průkopníka trikového filmu Georgese Méliese. Půvab tohoto snímku, který se řadí mezi světovou klasiku, podtrhl i poetický scénář Františka Hrubína s vtipem odlehčenými dialogy Milana Váchy a Jiřího Brdečky.

Snímek je letos aktuální hlavně proto, že bude v červenci uveden do kin v digitálně restaurované podobě. Více informací o filmu najdete na webu Asociace českých filmových klubů:

Web: https://www.acfk.cz/vynalez-zkazy.htm


Perný den


Komedie / Hudební / Velká Británie, 1964, 87 min.

Hrají: John Lennon, Paul McCartney, George Harrison, Ringo Starr, Wilfrid Brambell, John Bluthal, Phil Collins, Victor Spinetti, Margaret Nolan, Rosemarie Frankland, Anna Quayle, David Janson, Richard Vernon, Pattie Boyd

John, Paul, George a Ringo v době své největší slávy, v době, kdy „beatlemánie“ doslova hýbala světem a naplno zasáhla životy miliónů fanoušků.

Perný den vychází ze stejnojmenného alba The Beatles, ale rozhodně se nejedná o suchopárnou reportáž či patetickou poctu. Režisér Richard Lester a čtyři protagonisté vytvořili dodnes svěží mix hraného filmu a dokumentu sršící vtipem a hudební energií, který vychází z principů grotesky a crazy komedie. Tempo snímku je pak určováno neutuchající kadencí epochálních hitů nejslavnější hudební skupiny všech dob – A Hard Day’s Night, All My Loving či Can‘t Buy Me Love…


NICK CAVE: 20 000 dní na zemi


Dokumentární / Drama / Hudební / Velká Británie, 2014, 96 min.

Snímek Nick Cave: 20 000 dní na Zemi je důmyslnou a lyrickou ódou opěvující lidskou tvořivost v hlavní roli s hudebníkem a kulturní ikonou Nickem Cavem. Záznam dvaceti čtyř hodin v životě rockové hvězdy přináší důvěrné zachycení procesu umělecké tvorby na pozadí kombinace reality a fikce. Celovečerním režisérským debutem navazuje dvojice vizuálních umělců Iaina Forsytha a Jane Pollardové na sedmiletou intenzivní spolupráci s Nickem Cavem. Snímkem provází originální hudba z dílny Nicka Cavea a Warrena Ellise.

Ocenění: Sundance 2014 – nejlepší režie a nejlepší střih dokumentu