HUDBA

CC Smugglers

Web: https://www.ccsmugglers.co.uk/

Za úspěchem CC Smugglers stojí těžká práce. Tato šestice muzikantů z anglického Bedfordshire na sebe upoutala pozornost především pouličními živelnými koncerty, díky nimž si vysloužila pochvalná slova například od členů kapely Old Crow Medicine Show či Cerys Matthews, která ji ve své radiové show na stanici BBC 6 Music označila jako nejlepší naživo hrající kapelu současnosti.

CC Smugglers hrají hudbu inspirovanou folkem, swingem, jazzem a blues. Jejich nástrojové obsazení, ve kterém nechybí kytara, banjo, housle, akordeon či kontrabas, je bohaté. Vše pak korunuje svým projevem zpěvák Richie Prynne, jenž v sobě nezapře opravdového showmana.

V létě 2015 CC Smugglers vyprodali koncerty napříč Velkou Británií i festivaly v Evropě včetně belgického Rock Werchter, folkového festivalu v Cambridge a dalších (Cornbury, Beautiful Days, Y Not Festival, Rhythms of The World, Wilderness Festival).

Letošní koncertní turné kapela odstartovala v anglickém Brightonu a po sérii vystoupení v Británii, Nizozemsku či Německu zahrají v červenci na festivalu Colours of Ostrava a o čtrnáct dní později v Čeladné.


Kapela Zrní letos slaví patnáct let od svého vzniku a za tuto dobu se dostala na špičku české klubové scény. Projev této kladenské pětky na pódiu je stejný jako jejich muzika: osobitý, hypnotický, hutný, energický, uvěřitelný.

Ačkoliv zpívají česky, jsou světoví. To dokazuje mimo jiné i fakt, že byli v roce 2014 vybráni jako jediný český headliner pro pražský showcasový festival Nouvelle Prague, kde upoutali pozornost zahraničních agentů a delegátů. Zaujali také ředitelku Colours of Ostrava Zlatu Holušovou, díky které vzniklo unikátní propojení Zrní & Janáčkovy filharmonie Ostrava, které si odbylo premiéru na festivalu Colorus, na hlavní scéně, v hlavní čas hned po Björk.

Poslední deska Následuj kojota byla nominována na cenu kritiky Apollo a také na Cenu Anděl 2014, a to hned ve třech kategoriích: kapela roku, alternativní deska roku a klip roku (videoklip Loďky). Zrní jsou taktéž držitelé sošky Anděla za rok 2012 jako Objev roku za předposlední desku Soundtrack ke konci světa, jež byla nominována na téměř všechny hudební ceny v ČR. Za zmínku stojí i výtvarná prezentace kapely. Za desku Následuj kojotazískali prvenství v soutěži o nejlepší hudební design Megaton Fashion Show.

 


Kapela Lake Malawi vznikla po rozpadu oceňovaných Charlie Straight na sklonku roku 2013. Během svého působení už stihla vystoupit v rádiu BBC London, na prestižním anglickém festivalu The Great Escape v Brightonu a předskakovat např. kapele Thirty Seconds to Mars. Letos v květnu kapela zahraje před koncertem zpěváka MIKY v Praze, v červenci vystoupí na Colours of Ostrava a koncem července právě v Čeladné.

Členy kapely jsou Albert Černý (zpěv, kytara), Patrick Karpentski (kytara), Jeroným Šubrt (baskytara) a Antonín Hrabal (bicí). Nejnovějším singlem je „We Are Making Love Again“, titulní skladba ze stejnojmenného EP, která vyšla na jaře společně s videoklipem natáčeným v Kalifornii. Mezi další hity Lake Malawi patří např. “Chinese Trees” a “Always June”. Název kapely je inspirovaný motivem jezera v písni “Calgary” od Bon Ivera, logem je pak vlnovka symbolizující ženský princip.


Čankišou

Web: http://www.cankisou.cz/cz/

Kapela Čankišou pronikla do povědomí posluchačů doma i v zahraničí díky svým koncertům nabitým energií a divokými rytmy. Ty se pod vedením impozantního zpěváka Karla Heřmana po pár minutách mění v divoký taneční rej. Čankišou se svou fúzí různých etnických vlivů na rockovém základě a bohatou sbírkou exotických nástrojů projeli svět od ostrova Réunion v Indickém oceánu přes Pákistán až po malajské Borneo. Čankišou patří ke špičce české world music a pravidelně koncertují i v zahraničí.

Čankišou vydali několik úspěšných desek: Hudba lidu Čanki (2000), zahloubanější Densé ju (2004) a třetí CD Gamagaj inspirované stejnojmennou postavou z knihy Umberta Eca Baudolino. Početné cesty po dalekých krajích a nejrůznější fúze s místními muzikanty jsou hlavním inspiračním zdrojem čtvrté desky Lé La (2008, Indies Scope). Novinář Jiří Moravčík ji označil za nejlepší české world music album roku 2008 a kapela za něj získala nominaci na Anděla 2008 v kategorii world music. Rockovější deska Faÿt (2011) se v prosinci 2011 umístila na 10. místě v evropské world music hitparádě WMCE, v lednu 2012 na 12. a v listopadu 2011 na 17. místě. Kapela za ni byla také nominována na Anděla 2011 v kategorii world music. Nominaci na žánrovou cenu Anděl si vysloužila i poslední deska Supay.


Bára Hrzánová a Condurango

Web: https://www.facebook.com/barahrzanovacondurango/

Condurango je projekt Báry Hrzánové. Jeho historie se začíná psát v polovině 80. let minulého století, kdy na pražské divadelní fakultě vzniklo folkové sdružení mladých herců. V původní sestavě kvarteto působilo na české scéně bezmála třicet let. V současné době se soubor rozšířil o další hudebníky a výrazně omladil. Kromě původních členů folkového sdružení Báry Hrzánové (zpěv, perkuse), Ivoše Nováka (kytary, zpěv) a Míly Šikoly (violoncello) v Condurangu hrají a zpívají fenomenální akordeonista, zpěvák a skladatel Mário Bihári, vynikající hudebník, trumpetista a zpěvák Nicholas Roy Arthofer a bezchybná rytmická sekce „z francouzského lycea“ Tonda Holub (housle, basa, ukulele) a Matyáš Mejzr (bicí). Svoji tvorbou se dá Condurango těžko zařadit, rozsah je široký od folku, šansonu přes latinu, čardáše až po čirý „bigbeat“.

Přijďte si na Ladnou Čeladnou poslechnout nezaměnitelný souzvuk „balkánské pohřební kapely“ houslí, akordeonu, trubky a čistých vokálů Báry Hrzánové a jejích spoluhráčů Mária Biháriho a Nicholase Roye Arthofera z folkového uskupení Condurango.


24letý rodák z Čeladné Václav Lebeda alias Voxel patří k nejvýraznějším hudebníkům nové generace. Za svůj debut All Boom! získal hned několik ocenění – stal se například Hvězdou internetu v anketě Český slavík 2014, objevem Óčka pro rok 2013 a na cenách Anděl 2014 byl nominován v kategorii Objev roku. V roce 2015 vydal druhé album Motýlí efekt, které nabízí kolekci folk-popových písní s hity jako V naší ulici, Jednou a V čase zpátky. Poslední měsíce roku 2015 strávil na společném turné s duem Light & Love a zpěvákem Sebastianem, v letošním roce vyrazil na turné s Xindlem X a UDG.

Voxel začínal blíže popu, ale postupem času začal směřovat k osobitému kytarovému písničkářství. Tvoří zpravidla ve dvojici s textařem Pokáčem. Na koncertech podobně jako třeba Ed Sheeran baví publikum s využitím chytrých krabiček a efektů.


Texty kapely Poletíme? jsou vtipné, poetické a současně přímočaré. Odlehčenou formou vyprávějí o složitých nebo smutných věcech, přesto však dýchají barevnou a veselou náladou a jsou plné svižné rytmiky. Na koncertech se budete smát a tančit, stejně tak vám ale po zádech může přeběhnout mráz ve chvíli, kdy v písni pojmenují váš problém.

S Poletíme? se rozhodně nudit nebudete, což mohou potvrdit návštěvníci festivalů United Islands, Colours of Ostrava, Jam Rock, Rock for People, Trutnov a dalších.

Za pozornost stojí netradiční nástrojové obsazení, se kterým kapela dobře zvládá punk stejně jako jazz. Jejich hudbu si na internetu stáhlo již více než 37 000 lidí. Kapelníkem, hráčem na banjo, zpěvákem, textařem a zásadní osobností kapely je výtvarník Rudolf Brančovský. Umělcův netrénovaný hlas stále více poškozený kouřením a pitím stojí na podiu stejně sebejistě, jako starý kapitán dávné plachetnice pevně rozhodnutý obeplout svět. Jeho posádku pak tvoří pětice mořských vlků, kteří vědí přesně, co mají dělat, aby plavba dopadla dobře. Ačkoli lodě většinou cestují vodou, tito námořníci se nevzdávají naděje, že jednou s touto lodí opravdu poletí!


Circus Problem se z buskerské kapely stal velmi rychle jednou z nejvyhledávanějších kapel české klubové a festivalové scény. Stovky míst, stovky pódií, klubů i festivalů. Tisíce fanoušků, kteří dokáží udělat největší kotel a mejdany protančené až do ranních hodin. S neuvěřitelnou energií a skvělým zvukem zahraný disco-balkan kombinuje balkánskou dechovku, diskotékový beat, laciný pop a špinavý house. Alba „Born not typical“ se prodalo přes tisíc kusů a doprovodilo ho několik videoklipů. Již v říjnu se můžete těšit na křest nového alba, které bude jasným potvrzením toho, že všichni jsme tak trochu blázni.


Noisy Pots

Web: https://www.noisypots.com/

Noisy Pots tvoří svěží a zcela originální hudbu, kterou sami nazývají jako DIY kitchen electro. Za rok a půl fungování jejich popularita stoupá nejen u nás, ale i v zahraničí.

Trio, složené z drummerů Emila Machaina a Jakuba Tenglera spolu s klávesistou Michalem Šupákem, vydalo v roce 2015 debutovou desku Home Alone, kterou pokřtil uznávaný producent a skladatel Jan P. Muchow. Singly Gastronomy a Flowers se dostaly do pravidelné rotace na rádiu Expres FM a Rádiu 1.

Loni objeli několik českých festivalů, největší festival v Rakousku – Donauinselfest, zahráli si před nabitým Lucerna Music Barem v rámci narozenin Bandzone a také na narozeninách Roxy. Kapela Tata Bojs si loni na podzim Noisy Pots pozvala jako předkapelu v rámci Od A do B tour 2015.

Noisy Pots získali řadu svých fanoušků také v zahraničí a jejich počet stále roste zejména díky pravidelným vystoupením v ulicích Berlína nebo třítýdenní „tour“ po ulicích metropolí severní Evropy v létě 2015. Letos se Noisy Pots chystají na turné do Anglie, Francie a Španělska.


Pionýr českého electro swingu Dj Mackie Messer vystoupí na Ladné Čeladné za instrumentální podpory fenomenálního trumpetisty Martina Juzzla. Pro čeladenské pódium společně připravují temperamentní výběr veselého latinského jazzu, módního electro blues a žádaného electro swingu. To vše za doprovodu jedinečné projekce z éry němého filmu Old School is Cool.

Dj Mackie Messer již několik let připravuje pro pražské Radio 1 oblíbenou poslechovou relaci Swing Imperium. Na Nové scéně Národního divadla pořádá kultovní tančírny Electro Swing River a pod jeho velením se na divadelní lodi Tajemství bratří Formanů konají vyprodané taneční plavby.

Svoje sety odehrál na koncertních pódiích s Parov Stelar, Caravan Palace, Tape Five, Alice Francis, Gabin, Jazzsteppa a dalšími hvězdami klubové scény. Pravidelně vystupuje v Londýně, Berlíně nebo Paříži. Miluje humor, tanec, jazz, swing i nedbalou eleganci.

DIVADLO

Vlaďka Krakovková

Představení na motivy nejznámějších pohádek českého autora Františka Hrubína, na které s nostalgií vzpomínají všechny generace zasažené jeho tvorbou a které neustále oslovují dětského diváka svojí hravostí, naivitou a touhou po dobrodružství. Hraje Vlaďka Krakovková, členka Divadla loutek Ostrava.

Těšit se můžete na pohádky O Koblížkovi, Začarovaný les a další.


Divadlo Pavlenka

Hravou formou se v pořadu seznámíte s profesionálními loutkami a také jak si snadno loutku vyrobit doma. Součástí programu jsou pohádky O Červené Karkulce a Sněhurka a sedm trpaslíků, kterých se děti aktivně zúčastní. Celý program provází dětské písničky a říkadla.

Hrají Lenka a Zdeněk Pavlíčkovi, členové Divadla loutek Ostrava.


Kufr

Pohybově – žonglérská klauniáda pro děti i dospělé Tančíček “Adušiadáši” je non-verbální představení dvou rozpustilých holek – Aduši a Dáši. Skrz žonglování, pohyb a muzikantské dovednosti se popichují a dělají si naschvály.

Hrají Adéla Kratochvílová a Dáša Heiland Trávníková z brněnského divadla Kufr.


Děsně fajn

Členové zábavného tělesa Děsně fajn z Opavy uvedou na Ladné Čeladné svůj freestylový hudebně-dramatický metodický seminář inspirovaný filmem Paola Sorrentina s názvem Mládí, radostné mládí aneb Alzheimer, prostata a nesrozumitelné brblání. Rozdíl mezi parkinsonem a alzheimerem. Raději mít se pobryndat než ten chlast úplně zapomenout.

Návod pro mladé, jak se poučit z našich chyb. Jak se dá pokazit dobrá písnička, skvěle napsaný výstup nebo scénka, zabít pointa veselé anekdoty nebo hororové povídky. Praktické ukázky s možností nápravy a očistným účinkem.

FILMY

Past na žraloka


Malý bezstarostný rybí kluk se s rodiči přestěhuje na nový korálový útes. Jeho život se změní v okamžiku, kdy mu tátu a mámu chytí do rybářské sítě. Od této chvíle se o sebe musí postarat úplně sám. Naštěstí si na novém místě najde rychle spoustu kamarádů, se kterými vymýšlejí jednu lumpárnu za druhou. Jednoho dne ale spatří Cordelii – tu nejkrásnější rybí slečnu, jakou kdy potkal. Zamiluje se. Ale zdaleka není jediný, komu se Cordelie líbí. Útesu vládne nebezpečný žralok Troy se svou partou stejně zubatých kamarádů. Ten slíbil, že neublíží žádné rybce, když si ho Cordelie vezme. S tím se ale statečný hrdina nehodlá smířit a rozhodne se s Troyem bojovat. Dokáže tak malá rybka získat lásku své vyvolené a zároveň ji i útes ochránit před divokým žralokem?


Pejsci z vesmíru


Film pohádkovou formou popisuje první fáze kosmonautiky, kdy byla místo lidí na orbitu odesílána zvířata, na kterých byla testována podpora života pro budoucí kosmonauty. Bělka a Strelka byli první živí tvorové, kteří se z vesmíru vrátili živí. Příběh je vyprávěn potomkem Bělky, kterého Nikita Chruščov daroval americkému prezidentu J. F. Kennedymu. Je v něm zachycen „odchyt“ psů, jejich výcvik, který je inspirován výcvikem lidských kosmonautů a také samotný kosmický let. Jedná se o první ruský celovečerní film, provedený ve formátu 3D.


Past na žraloka 2: Příliv


Nebýt žraloků, byly by vody kolem korálového útesu tropickým vodním rájem. V pokračování úspěšného filmu mají Pi a Cordelie malého syna Juniora a jejich žraločí nepřítel, Troy, se svým gangem opět řádí v blízkých vodách a čeká na velký příliv. Aby Pi připravil svou rodinu a mořské přátele na podvodní bitvu, rozhodne se je vycvičit ve speciálním vodním bojovém umění. Brzy ale začne pozornost nic netušících místních obyvatel odvádět nová ryba, Ronny, ze které se vyklube Troyův špion. Aby starostí nebylo málo, Troy unese samotnou Cordelii! Teď musí Pi se svým synem zachránit nejen Cordelii, ale také své přátele a celý útes i s jeho pestrobarevnými obyvateli!


Pírkovo dobrodružství


Pírko je ptačí sirotek, který nevyniká ani krásou peří ani sokolí sílou. Je hubený, opelichaný a žije sám v hnízdě, ze kterého ještě nikdy nevyletěl. Tak moc by chtěl táhnout do Afriky s hejnem ptačích kamarádů! Až se jednoho dne naskytne jedinečná příležitost. Sebere veškerou odvahu a vydává se za dobrodružstvím, na jehož konci leží vysněné africké zimoviště. Tedy možná. Pírko ještě nikdy nikam neletěl a tak nepozná, jestli ho zobák táhne na sever, nebo na jih. Ale někdy, když hledáte přátelství a lásku, je důležitější cesta než její cíl. Tak roztáhněte křídla a vydejte se na pohádkový let plný humoru a nadhledu z ptačí perspektivy.