HUDBA

Skinny Lister

Podpora závislosti na jejich pijáckých vypalovačkách s chytlavými refrény je konečným důsledkem toho, proč věřit na zdravý humor: řádným sedmým členem kapely je totiž po okraj naplněný džbán rumu, kolující během koncertů mezi lidmi.

Před energií Skinny Lister, přezdívaných „britští Pogues“, se nelze schovat, ledaže byste ten džbán rumu do sebe komplet nalili. Což by moc nepomohlo: i přes těžkou ranní kocovinou by vás stejně pronásledovaly pochybnosti, jestli jste se čirou náhodu nezúčastnili společného mejdanu Flogging Molly, Dropkick Murphy a The Clash. Z této esence totiž pro vaši představu vychází hudba Skinny Lister. Londýnští Skinny Lister existují od roku 2009 a dnes mají zaslouženou pověst jedné z nejvíc energických a oblíbených kapel na Britských ostrovech. Na společných turné s Flogging Molly a Dropkick Murphys se o tom mohli přesvědčit také ve Spojených státech (v rámci Warped Tour), Japonsku a po celé Evropě, včetně davů na festivalu v Glastonbury.


Ivan Mládek a Banjo Band

První banjo bandy se Ivan Mládek snažil zformovat už v roce 1961. V roce 1968 pak odjel na půl roku do Francie, kde účinkoval v pařížských ruských klubech jako sólový hráč na balalajku. Po návratu do Československa jezdil zpočátku po nočních klubech, varieté a estrádách s banjistou Františkem Turkem, pak vystupoval střídavě jako mandolinista v countryové skupině White Stars a jako banjista ve svém „Old Time Triu“. V roce 1970 na coutryovém festivalu v pražské Lucerně slavil úspěch se svým trojbanjovým banjo bandem, kterému sami organizátoři festivalu dali název Banjo Band Ivana Mládka.

V roce 1971 natočil svou skladbu „Upírova píseň“ a od roku 1973 pravidelně natáčí pro Československý rozhlas. Zpočátku jen instrumentální skladby, později už své první dadaistické a recesistické písničky. V tomto období přijímá angažmá v estrádní skupině Mustangové, ale jeho písničky jsou koncem roku 1975 natolik populární, že si může dovolit svůj Banjo Band profesionalizovat a rozjet se s ním po československých pódiích. Do dnešního dne napsal více než šest set písniček, z nichž některé zlidověly /Dáša Nováková, Jožin z bažin, Prachovské skály, Jez, Linda a další/. Natočil 13 LP, 35 CD, vyšlo mu 13 humoristických knížek a 14 posterů jeho „antiperspektivních“ olejů. A se svým Banjo Bandem odehrál tisíce představení v Česku a na Slovensku, v Polsku, Německu, Švýcarsku, Belgii, Rakousku, Spojených státech a Rusku.


Pekař


Kutnohorský hudebník přezdívaný Pekař, vlastním jménem Petr Štolba, se svou kapelou pravidelně objíždí české kluby. Roku 2016 uspěl s písničkami Bůh, Tančím a Za tebou, které předznamenaly jeho debutové album Pekař. Zároveň spolupracuje s kapelou Rybičky 48, s níž natočil skladbu Chtěl jsem tím říct a odstartoval koncertní šňůru Kamarádi Tour.

Pekař sám sebe popisuje slovy: „Skladatel, muzikant, písničkář, tanečník a profesionální Macho!“. Svou hudbu pak označuje jako „machofolk“. V roce 2016 vyhrál v anketě Český slavík Mattoni v kategorii Objev roku a jeho písničky mají na Youtube miliony zhlédnutí.


The Tap Tap

The Tap Tap jsou naprosto ojedinělým tělesem, a to nejen na české hudební scéně. Od svého vzniku v roce 1998 si kapela prošlápla místo v českém showbyznysu a úspěchy sklízí i v zahraničí. Tvoří ji převážně studenti a absolventi školy Jedličkova ústavu. Název kapely je inspirován názvem domova mládeže TAP, kde bydlí studenti Jedličkova ústavu. Kapelníkem a manažerem je hudebník Šimon Ornest. S The Tap Tap spolupracuje řada populárních zpěváků, kteří kapele umožňují hrát písně ze svého repertoáru nebo je pro kapelu přímo píšou. Jde například o Dana Bártu, Kamila Střihavku, Tomáše Hanáka, Davida Kollera, Ondřeje Hejmu a Xindla X.

První album s názvem Hopšidyridy (2006) The Tap Tap natočili s ukrajinskou kapelou Huculyluk. Název dosud posledního alba Noha na kolejích (2016) je odvozen od názvu jedné ze skladeb. Tentokrát jde o skladbu o železnici, jejíž text napsal Tomáš Belko na motivy životních příběhů Lou Fanánka Hagena a Wabiho Daňka a mnohých dalších, kterým vlak ujel kus duše nebo těla. Autorem hudby je kapelník Šimon Ornest. V květnu 2017 pak kapela představila singl Noha na kolejích. Na klipu dále spolupracovali Agáta Prachařová, Dáda Patrasová či Kamil Střihavka.


Emma Smetana

Emma Smetana hraje na klavír a zpívá od dětství. Před rokem spojila síly s producentem Jiřím Burianem (Southpaw, Republic Of Two) a výsledkem je album What I´ve Done, které vyšlo na konci března loňského roku u labelu Warner Music. Její skladby v sobě mísí naléhavost bondovských soundtracků, beatlesácké melodie a R’n’B rytmiku.


Pokáč a Pěvecký sbor ZŠ Čeladná


Pokáč je písničkář a textař, který „funguje“ především na YouTube. Mezi mnohými zaujala písnička Pohádka, ke které dokonce kdosi vytvořil Minecraft klip, který již nasbíral přes milion zhlédnutí, stejně jako Pokáčův klip k debutovému singlu Vymlácený Entry, jenž se blíží ke dvěma milionům zhlédnutí. V anketě Žebřík 2016 získal na základě hlasování lidí titul Objev roku, v dubnu 2017 vydal své debutové album Vlasy. Kromě tvorby vlastních písniček se podílel na textech Voxela, Jakuba Děkana nebo skupiny Mirai.

Pěvecký sbor ZŠ Čeladná existuje více než 40 let. Spoustu let byla jeho vedoucí Mgr. Hana Kahánková. Poté, co ze školy odešla, zpívaly děti dál. Věnoval se jim pan učitel Miroslav Nebroj, Mgr. Jana Satinská a další učitelé. 14 let pak vedla sbor Mgr. Lucie Bartoňková a v posledním školním roce se stala novou vedoucí čeladenského školního sboru Mgr. Blanka Vrublová. Během své letité existence získal sbor vedle ocenění v pěveckých soutěžích především uznání široké veřejnosti za zdařilá vystoupení na nesčetných kulturních akcích v obci, okrese, kraji i za hranicemi.


Jananas

Jananas si nespletete. Kapela vedená charismatickou zpěvačkou Janou Infeldovou tak dlouho narušovala stereotypy folkového žánru, až tuto škatulku přerostla. Poprvé na sebe Jananas upozornil na největším českém folkovém festivalu Zahrada, kde v roce 2009 získal ocenění. Poté se skupina spojila s producentem Martinem Ledvinou a vydala svůj eponymní debut, za který získala pár měsíců na to nominaci na cenu Anděl v kategorii Folk a country.

Skladbu Pražské jaro z debutové desky si v roce 2011 vybral Český rozhlas Vltava jako jingle pro přímé přenosy ze skutečného festivalu Pražské jaro. V roce 2014 pak kapela obohatila silvestrovské vysílání stanice ČRo 3 – Vltava koncertem a zároveň rozhlasovou hrou.

Inteligentní texty a jemný podvratný humor je hlavní devízou Jananasu. Cílená mystifikace občas dovede kapelu do svízelné situace, například, když všichni hudební novináři a fanoušci začnou věřit, že kapela je z Brna.


TiNG

TiNG je osmičlenná mezinárodní banda z Prahy kombinující mnoho stylů. Jejich hudba čerpá ze zdrojů jako je ska, rock, reggae, drum´n´bass, dancehall, swing a hip hop. Smícháním všeho dohromady si vytvořili vlastní styl, kterému říkají „Praggamuffin“.

Kapela má osm členů. Frontmanem je zpěvák a multiinstrumentalista MC Turner /USA/, který po několika letech strávených na cestách po světě (Jamajka, Island, Francie) zakotvil v České republice. Turnerův bratr Miller hraje na kytaru a mandolínu, za bubny sedí Omar /MEX/. Zbývající část kapely tvoří čeští muzikanti.

V roce 2013 TiNG vydali debutové CD „Man vs Wild“, které bylo pokřtěno na společném koncertu s americkou legendou ska The Toasters. Za toto album získali cenu Anděl v žánru Ska & Reggae. V roce 2015 vydává kapela své druhé CD Born For a Storm, které se také setkalo s pozitivním ohlasem, když znovu získalo nominaci na žánrovou cenu Anděl.

Repertoár kapely tvoří vlastní skladby s anglickými texty s politicko-společenskou tematikou. Za dobu své působnosti si TiNG zahráli na jednom pódiu společně se jmény jako Irie Révoltés, The Toasters, Big Mandrake nebo Sto zvířat.


Bongo Bombarďák

Bombarďák je interaktivní koncert pro děti, jehož autorem je divadelník Jiří Jelínek. Chytlavé písničky Michala Daleckého a Filipa Nebřenského jsou okořeněné interaktivní komunikací s dětským divákem. Skvěle přijímaný koncert je určen dětem, ale nudit se nebude ani dospělý doprovod.


Dr. Zeppelin

Jestli má někdo hlavu v oblacích, pak je to právě tento DJ z prestižního československého bookingu Electro Swing Bohemia. Čahoun z Ostravy se na parket nebojí vletět s ryze klasickými swingovými songy. Včas však dokáže vycítit, kdy je ta správná chvíle přeřadit na tvrdší electro-swingové frekvence. Připravte se na odlet, jeho rovné beaty vás s lehkostí vzducholodě vynesou do tanečního nebe.

Rezident největšího festivalu elektronické taneční hudby ve střední Evropě – Beats for Love – vystoupí na Ladné Čeladné se speciálním live setem s kapelou Mausoleum, tvořenou živě energickým bubeníkem a mistrným saxofonistou.


Acoustic Irish

Ostravská kapela hrající irskou keltskou muziku s nádechem beskydských hor. Velice rádi se nechávají ovlivňovat hudbou i z jiných koutů světa. Mají dvě vydaná alba u TDB Production Praha – Až se budeme kolíbat (2010) a Ostravské nebe (2012). Třetí placka je momentálně ve fázi točení v Českém rozhlase a světlo světa by měla spatřit ještě letos. Kapela koncertuje na prknech festivalů i klubů, namátkou: Festival v ulicích, Irish Culture festival, Sweetsen fest, Mezinárodní folklórní festival ve Vsetíně či Frenštátě pod Radhoštěm, Mohelnický dostavník, atd…

V roce 2010 získali ocenění v podobě umělecky vykovaného zajíce za nejlepší World Folk music Severní Moravy.


The JazzCake

Parta, která vám osladí život swingovou hudbou v moderních aranžích. Hudebníci, které spojují léta praxe a drilu na ostravské konzervatoři, nyní studující jazzové obory na JAMU, HAMU a na akademii v Krakově, dodávají tradičním skladbám svěží šmrnc.


DJs Karl & John

Odhoďte starosti za hlavu, dvojice DJs a producentů Karl & John vás strhne proudem tanečního šílenství. Surfujte s nimi na pohodových vlnách tropical housu i bouřlivých tech-houseových tsunami! S rezidentními DJs fresh akce Lambastica zažijete atmosféru nekonečné beach party plné nezkrocené energie v jakémkoliv ročním období.


Veronika Vrublová

Veronika Vrublová alias ViVi je písničkářka a skladatelka mainstreamové hudby, která vychází z moderní formy popu, rocku, folku a country (v Americe nazýváno jako „Bro country“). Díky tomu také bývá často označována jako česká Taylor Swift. V roce 2012 se ve svých 15 letech stala finalistkou soutěže Hlas ČeskoSlovenska, v roce 2015 se pak dostala mezi TOP 10 dívek v Česko Slovenské SuperStar (v historii soutěže byla jedinou country zpěvačkou). Před třemi lety si zahrála na turné v O2 aréně jako host kapely Chinaski.

DIVADLO

Divadelní uskupení Stará bába

Jak cvrček ke své písni přišel
Hravá pohádka o podnikavém Cvrčkovi, který domluví mezi hadem a žížalou neobvyklý obchod. Co všechno tím způsobí? To se dozvíte během příběhu plného písniček a kouzel, které se neobejdou bez pomoci diváků.

Autorské představení na motivy japonské pohádky. Hrají: Eva Baláková a Robin Ferro, členové Divadla loutek Ostrava.

Ukradený cirkus
Interaktivní představení je určeno dětem i dospělým bez rozdílu věku.
Aneb, co udělají dva klauni, když zjistí, že jim někdo ukradl cirkus a zůstala jim jen pumpička a nafukovací balónky. Po představení následuje dílna zaměřená na výrobu různých tvarů z balónků.

Hrají: Jiří Krupica a Lukáš Červenka, členové Divadla loutek Ostrava.


Divadélko Ententýky

Myška Klárka, veverka Terka a princezna Kulihrášek

Korunovace princezny Kulihrášek je velkou událostí, na kterou se těší také myška Klárka a veverka Terka. Když je ovšem princezna nevychovaná, je korunovace vážně ohrožena. Naštěstí kamarádky myška a veverka si společně s dětmi ví se vším rady a i princezna, která smrká do rukávu a nezdraví, se může polepšit. Pohádka o správné etiketě, s písničkami a spoustou legrace.

Před pohádkou si s dětmi vyrobíme z recyklu motýlky pro hochy a brož či sponku do vlasů pro holčičky, protože na korunovaci je potřeba se pěkně obléknout.


Impéčko

Velmi úspěšná improvizační parta schopná zahrát cokoliv dle přání diváků i svého. Představení pro dospělé, ale i starší děti.

FILMY

Garfield: Zvířecí jednotka zasahuje


V novém dobrodružství všemi oblíbeného líného kocoura Garfielda se potkává svět kreslených postaviček se světem komiksů. Garfield se nehodlá za žádných okolností nechat vyrušit čímkoliv kromě jídla. Pak se ale ve světě kreslených postaviček objeví svalnatý superkocour Garzooka s hrůzostrašnou zprávou o tom, že ve světě komiksů napadla zákeřná superpadouška Vetvix mírumilovnou planetu Dorkon a ukradla vynález, který jí pomůže oba světy dobýt. O jaký vynález jde? O molekulární směšovač, který dokáže spojit do jedné dva libovolné předměty nebo i lidi! A ti, kteří jsou takto spojeni, jsou zcela pod kontrolou toho, kdo směšovač ovládá. Zbraň ale potřebuje k provozu krystal, který Garzooka mazaně sebral. Všichni obyvatelé světa kreslených postaviček jsou v nebezpečí smíchání, leda by v sobě Garfield dokázal najít vůli připojit se ke svému superhrdinskému dvojníkovi Garzookovi a společně zachránit oba světy.


Kde roste červené kapradí

Dva roky musí Billy Coleman tvrdě pracovat, aby mohl koupit dvojici loveckých psů a splnit si tak svůj sen. Poté chodí se psy na lov mývalů. Jednoho dne dojde k neštěstí: lesní tábořiště v noci napadne puma, na kterou psi neohroženě zaútočí. Rodinné drama popisuje farmářský život na americkém venkově během tzv. Velké deprese.


Bitva o planetu Terra


Kouzlo Avataru a akce Hvězdných válek. Animovaný sci-fi film Bitva o planetu Terra vyšel celé dva roky před celosvětovým hitem Avatar, přitom mu může směle konkurovat i dnes! Originální příběh o planetě, kterou chce lidstvo kolonizovat, ale místní druh se tomu brání, je doplněný o hravou animaci plnou fantastických nápadů a navíc ho doprovází dokonalá hudba. Nenechte si ujít opravdovou událost ve světě sci-fi a nechte se okouzlit úžasným světem planety Terra!


Garfieldův festival humoru


Světový festival humoru se blíží a Garfield je připraven jako každý rok vyhrát!


Penelope


Penelope je kouzelná moderní pohádka o lásce a sebepoznání. Penelope Wilhernová (Christina Ricci), dcera bohatých a vlivných rodičů, trpí pečlivě utajovanou rodinnou kletbou, která jí přičarovala prasečí rypáček. Stále má ale ještě nějakou naději. Kletba bude zlomena, až si ji vezme někdo, kdo bude mít stejně jako ona modrou krev. Ukryta v rodinném sídle čeká, až jí rodiče najdou vhodného ženicha. Každý vhodný nápadník je Penelope a jejím velkým věnem nadšen, ale jen do okamžiku, než spatří její obličej. Bulvární novinář Lemon (Peter Dinklage), který o kletbě ví a léta se snaží získat fotografii tajemné dívky, najme hazardního hráče Maxe (James McAvoy), aby se v přestrojení ucházel o její ruku a při tom ji vyfotil. Maxe Penelope přitahuje, nechce ji ranit, a proto ji opouští. Zklamána touto poslední zradou a odhodlána žít samostatný život, Penelope uteče od rodiny a jde do světa hledat štěstí. Poprvé v životě pozná Penelope, jaké to je být někým odlišným a co znamená skutečná láska.


Astronaut

Bývalý astronaut NASA Charles Farmer (Billy Bob Thornton) se odmítne vzdát svého snu podívat se alespoň jednou v životě do vesmíru. Na rodinné farmě si začne ve stodole stavět vlastní raketu, která by ho vynesla na oběžnou dráhu. Jeho „vesmírný program“ samozřejmě vzbudí zájem sousedů, kteří se jeho „kutilstvím“ dobře baví. Další, koho začne Charlesův sen zajímat, jsou novináři, kteří větří skvělý příběh na titulní strany. Na druhou stranu vláda neshledává na stavbě soukromé vesmírné lodi nic zábavného. Naopak považuje Charlesův koníček za podezřelý a postupem času za možné ohrožení, které je nutné zastavit. Jediný, kdo věří v Charlesův sen, je jeho manželka Audie (Virginia Madsen) a jeho bývalý kolega z NASA (Bruce Willis). To, co začalo jako neuskutečnitelná fantazie jednoho snílka, začíná získávat reálnou podobu.