HUDBA

Jaroslav Uhlíř

Jaroslav Uhlíř je známý především jako zpěvák, písničkář, skladatel populární a filmové hudby, písničkových pořadů a v neposlední řadě mnoha úspěšných písničkových alb.
Zpočátku zpíval v různých kavárenských tanečních skupinách (byl členem skupin Providence a Faraon). Později působil jako skladatel v Československém rozhlase, kde se seznámil se Zdeňkem Svěrákem, s nímž spolupracoval na hudební tvorbě pro děti v televizním seriálu Hodina zpěvu. Spolu s textařem, moderátorem a dlouholetým partnerem Karlem Šípem připravoval řadu televizních pořadů. Vystupovali spolu např. v televizním pořadu Hitšaráda, který spolu moderovali. Na tento pořad pak navázala zábavní show Galašaráda.
Jaroslav Uhlíř je autorem hudby k filmům Ať žijí duchové (1977), Vrchní, prchni (1980), Trhák (1980), Princové jsou na draka (1980), Tři veteráni (1983), S čerty nejsou žerty (1984), Koloběžka první (1984), Lotrando a Zubejda (1996) a mnoha dalších. V roce 2005 napsal písničku Ani k stáru, která byla o rok později použita jako soundtrack k filmu Vratné láhve (2006). Je také autorem Schelingerových písní Holubí dům a Jabloňový list. V roce 2014 získal na zlínském filmovém festivalu ocenění za tvůrčí přínos ve filmové tvorbě pro děti a mládež.


Tata Bojs

Pražská hudební skupina Tata Bojs vznikla v roce 1988 díky nápadu dvou spolužáků Milana Caise (bicí) a Marka Huňáta neboli Mardoši (baskytara) ještě během studií na základní škole. První koncert skupina odehrála 29. června 1988 v tělocvičně TJ Spartak Dejvice a následně odstartovala její kariéra v pražských i mimopražských hudebních klubech. O čtyři roky později natočili Tata Bojs první album, nikdo ho ale nevydal. V roce 1996 skupina poprvé vystoupila na Trutnovském festivalu a na podzim téhož roku uspořádala v pražském Roxy klubu velkou akci nazvanou Tašou’96. O rok později Tata Bojs vydali první studiové album s názvem Ukončete nás…! K zásadnímu zlomu v hudební kariéře skupiny došlo v roce 2000, kdy uzavřela smlouvu s nahrávací společností Warner Brothers a vydala přelomové album Futuretro, v němž použila postupy moderní taneční hudby. Po jeho vydání se skupina dostala do širšího povědomí posluchačů. Mezi tuzemskou hudební špičku se skupina definitivně zařadila díky albu Biorytmy (2002). Nejúspěšnějším albem je Nanoalbum (2004), za které skupina obdržela čtyři zlaté Anděly (a to jako skupina roku, album roku v kategorii rock, videoklip roku a nejlepší zvuková nahrávka roku). Ocenění včetně zlatých desek za prodej alb se dočkala skupina i za album Ležatá osmička (2011) a A/B (2015). Dnes patří skupina Tata Bojs na české hudební scéně takřka k hudebním legendám.

 

Milan Cajs a Mardoša budou letos číst ze svých oblíbených dětských knížek v rámci kampaně Celé Česko čte dětem. Přijďte si je se svými dětmi poslechnout v sobotu od 18.45.


Vasilův Rubáš

Od doby, kdy prorazilo alko-punk-reggae-folk-akusticko-crossoverové duo Vasilův Rubáš na Portě, 2012 je o nich slyšet čím dál více. Ač působí na scéně od roku 2003, hranice Prahy kluci opustili právě po úspěchu v této mezinárodní interpretační soutěži. Sami o sobě hovoří jako o převážně nevážné kapele, což dokládají nejen nevšedně zvoleným názvem, ale i vystupováním a propagací, která rozhodně není strohá ani fádní. Tato drsná kapela jemných mužů se netají láskou k životu, který si dokážou užívat a tuto živočišnost s patřičnou dávkou dobré nálady předávají i publiku. Zkrátka Filip s Petrem nikdy nenudí, pobaví vás texty ze svých alb Konec světa (2012), Nebyl, ale (2016) i osobitým humorem a určitě vás nenechají v klidu sedět. To se u jejich vystoupení totiž dost dobře nedá!


Hańba

Čtyři mladíci polské skupiny Hańba zcela odpovídají čtyřem živlům – rozohní každé publikum, uzemní svým nespoutaným drivem a projevem dokonale ztvárňujícím literárně-hudební fikci, rozevřou všem plíce vzduchem naplněným energií, když vtáhnou publikum do svého vystoupení a donutí vás žíznit po další písni. Hańba si postupně podmaňuje evropské publikum svou originalitou, šťávou a především jedinečnými zážitky, které svým příznivcům přináší. Kluci se objevují pravidelně na scéně všech významných evropských festivalů už 5 let. Vydali zatím 3 alba: Hańba! (2016), Beda bic! (2017), 1939 (2019). Předloni to pořádně rozjeli na festivalu Colors of Ostrava, kdy dostali návštěvníky do varu a nechali v nich nezapomenutelný dojem. Poté se zúčastnili nejslavnějšího světového showcastového festivalu SXSW v Americe. A letos budou s námi! Připravte se na dokonalou iluzi hudby, kostýmů i vizáže 30. let a nechte svou krev rozproudit inspirací ska-punku-acustic-klezmeru!


Thom Artway & Band

Thom Artway je umělecký pseudonym pro Tomáše Macka – 25letého neskutečně talentovaného českého zpěváka, písničkáře a buskera, který skládá v angličtině a zasadil se o prosazení domácí tvorby v zahraničí. Thom má nezaměnitelný hudební projev, který spojuje moderní zvuk, klasické písničkářství a krásné melodie. Jako busker začínal hrát na kytaru na Malé Straně u Lennonovy zdi, chvíli cestoval po Austrálii, kde se věnoval pouličnímu hraní a poté už začal pomalu opouštět klubové scény a objíždět slavné festivaly v rámci Evropy, kdy navštívil třeba Anglii, Skotsko, Nizozemí, Maďarsko, Lucembursko, Finsko či Polsko. Jeho první single se stal ihned hitem. Píseň I have no Inspiration (2015) se udržela více než 18 měsíců na špici českých hitparád. Za debutové album Hedgehog (2016) získal dvě ceny Anděl 2016 a v kategorii sólový interpret byl nominován na cenu Anděl 2018. Loni vydal zatím poslední desku Still Standing Unknown (2018). Thom k nám přijíždí s celou kapelou. Jedinečné hity I have no inspiratin nebo All I know a spoustu jiných naživo? To prostě musíte vidět!


Where Are We Now

Where Are We Now je česká kapela z Brna, která ve své tvorbě mísí chytlavé kytarové melodie se soulovým zpěvem charismatického frontmana Luckyho. V září 2018 kapela představila svůj první singl California a v dubnu 2019 vydala první EP Ride Away.


Veronika Wildová

Písničkářku Veroniku Wildovou a její kapelu Divoko charakterizují neotřelé pop-folkové písně a české texty. Svou tvorbou vesele i melancholicky odráží pocity současné mladé generace.

Veronika Wildová je mladá česká zpěvačka a písničkářka. V roce 2016 strávila půl roku ve Spojených státech, kde představovala svoji tvorbu na open-mic večerech a v místních klubech. Zastesklo se jí po místě srdečně bližším – Praze, a také českém jazyku. Vrátila se, aby dala dohromady kapelu Divoko a ryze český repertoár. Její pop-folkové písně, které občas prozradí lásku k britskému indie-rocku, si kladou za cíl pravdivě i s nadhledem reflektovat pocity současné mladé generace.


FiHa

FiHa je česká pop-rocková hudební skupina. Vznikla v roce 2005 jako kapela spolužáků Wichterlova gymnázia v Ostravě a spoluhráčů sboru pro mladé TenSing. Prvních 5 let kariéry kapely bylo ve znamení hledání identity a koncertování na studentských akcích.


René Matlášek

Ostravský písničkář plný pozitivní energie. Skládat písně začal již ve 13-ti letech a od té doby do nich vkládá vše co kolem sebe vidí.
V roce 2014 vyšlo CD kapely Marod s názvem: “Půl na půl”, na kterém je devět jeho písní. Na začátku roku 2015 založil kapelu SELF MADE. Od srpna 2017 vystupuje se svým parťákem Víťou Štaiglem. V září 2017 pokřtil své debutové album “Mezi prsty”, které natočil v profesionálním studiu Michaela Vašíčka. V roce 2018 zveřejnil videoklipy k písni Maková panenka a Mezi prsty. V červenci 2019 zveřejní svatební duet Konstanta.


Dundee & Friends

Otrokovická pop-bluesová kapela Dundee & FRIENDS představuje proměnlivou formaci prvotřídních muzikantů hrajících jak autorské, tak i převzaté skladby s vlastní úpravou. Kluci hrají poslechovou i taneční hudbu. Jejich vlastní tvorba je ovlivněna takovými jmény jako John Mayer, Keb’Mo’, Mark Knopfler, Zdeněk Bína a další. Při jejich poslechu vás čeká pohodová atmosféra v duchu podmanivých příjemných rytmů, které se vám určitě budou líbit!


DJ Day D

Electro swing okořeněný prvky elektronické taneční hudby a jako bonus mix legendárních melodií jazzových bigbandů – to vše pod rukama schopného populárního DJ Day D. Oddejte se síle známých melodií první poloviny minulého století zasazených do nového pojetí moderní elektronické hudby a nechte se strhnout do víru tance! Tato hudební smršť vás v klidu rozhodně nenechá, tu je potřeba prostě zažít…


Cimbálovka Úsměv

Zábava pod taktovkou tradičního folkloru, to je ostravská Cimbálovka Úsměv. Tři ženy a šest mužů tvoří tuto úspěšnou kapelu, která skvěle reprezentuje valašský folklor jak u nás, tak v zahraničí a řadí se vždy na nejvyšší příčky. Cimbálovka nám připomene repertoár spadající do oblasti Moravy a možná zabrousíme i ke slovenským sousedům. Zapojte se do rytmu známých lidových písní, zatančete si, pobavte se a nechte si na tváři vykouzlit úsměv s Úsměvem!

DIVADLO

Michal Nesvadba

Michal Nesvadba je český herec (mim). V roce 1979 založil společně s Václavem „Upírem“ Krejčím a Světlanou Nálepkovou soubor Mimtrio. Byl libretistou a režisérem baletu Billiard (1996) a lední show Princezna Zmrzlina (1999). V roce 1997 poprvé předvedl jevištní práci se samolepicí páskou, čímž se představil i na festivalu v Japonsku. Od roku 1999 je hlavním představitelem zábavního televizního pořadu pro děti Kouzelná školka, který vysílá Česká televize a na kterém se podílí i autorsky. Postupem času si přidal i další zábavně-vzdělávací pořady pro děti – např. Abécédé s Michalem, Michalovy barvy, Jedna dvě Michal jde, Michalova doprava, Michalovy nálady… Úspěšně tak navazuje na rodinnou tradici, kterou kdysi svými pořady pro děti založil jeho otec herec Miloš Nesvadba. Při živých vystoupeních děti baví zábavnou interaktivní formou a zapojuje je do svých vystoupení a her.


David Kraus

David Kraus je mladý charismatický zpěvák, herec, skladatel a textař. Talent je v rodině Krausů dědičný, ale David navíc vyniká i v technice. Je známý svou vášní pro moderní technologie, pomocí kterých komponuje. Angažuje se i v dobrovolnických aktivitách – nedávno navštívil Tibet, kde učil místní děti angličtinu.
Profesně působil ve skupině Laura a její Tygři, proslavil se písní Zuzano (2002), v níž oslavoval zpěvačku a herečku Zuzanu Norisovou, dále singly Nevinná (2013), Alternativa (2013). Vydal hudební alba s vlastní tvorbou Holky holky (2000), David Kraus (2002), wwwdavidkraus.org (2002), Cukrárna (2011). Zaujal i jako herec, a proto se může pochlubit i bohatou filmovou minulostí. Hrál v českých filmech i seriálech: Ohrožené prázdniny (1991), Archa pro Vojtu (2000), Královský slib (2001), Bolero (2004), Náves (2005), Vy nám taky, šéfe (2008), Vyprávěj (2012).
David na podzim 2018 nazpíval duet s Jitkou Zelenkovou s názvem Pouhý známý a aktuálně je možné ho vidět pravidelně vystupovat v pořadu Show Jana Krause (od roku 2011).