HUDBA

David Koller

Zpěvák, bubeník a skladatel David Koller patří k významným českým muzikantům. Autor mnoha dnes již slavných hitů se nejvíce proslavil jako lídr rockové skupiny Lucie, kde působil v letech 1987 až 2005. Účinkoval i v dalších rockových formacích (Kollerband, Pusa, Žentour, Jasná Páka, Blue Effect) a působil též jako hudební producent (Koistinen, Alice, Plexis, Oskar Petr, Walk Choc Ice, Lucie Bílá). Na kontě má řadu desek, mimo jiné CD David Koller (1993), Nic není nastálo (2006), Teď a tady (2010) a ČeskosLOVEnsko (2015).


Aneta Langerová

Aneta Langerová je osobitá česká zpěvačka a hudebnice. Záhy po vítězství v soutěži Česko hledá SuperStar se stala jednou z nejpopulárnějších českých zpěvaček. Být interpretkou jí ale nestačilo. Ve snaze o ryzí autenticitu se vydala na cestu k psaní vlastních písní.

Autorský potenciál jí jako první pomáhal objevit Michal Hrůza. Po prvních nesmělých začátcích jej naplno rozvinula při spolupráci s klavíristou, hudebním skladatelem a producentem Jakubem Zitkem. Dva roky pracovali na písních, původní hudbě a textech. Pro inspiraci se vydali na Šumavu, kde objevili dnes již zaniklou osadu Na Radosti. Výsledkem je stejnojmenné album, které zabodovalo u fanoušků i kritiků. Ze čtyř nominací Akademie populární hudby – CENY ANDĚL 2014 proměnila všechny v andělské sošky a třikrát uspěla ve fanouškovské anketě Žebřík 2014. V roce 2015 získala cenu Anděl za videoklip k písni Tragédie u nás na vsi a ocenění zpěvačka roku v anketě Žebřík.

Aneta dosud vydala čtyři řadová alba: Spousta Andělů, Dotyk, Jsem a Na Radosti.


The Carny Villains


O šestičlenné kapele z Bristolu kombinující cirkusáctví a humor s bezkonkurenční energickou taneční dupárnou se nesou fámy z festivalu WOMAD, který pořádá Peter Gabriel, i z Glastonbury. S varováním: pouze na vlastní nebezpečí, tedy pokud vám není jedno, jak večer dopadnete.

Koktejl swingu, skáčka, Balkánu a punkrocku sice budí dojem nevinné kratochvíle, věřte ale zkušeným: rána po koncertu The Carny Villains určitě nepatří mezi ty nejveselejší, na rovinu, pokud tedy vůbec trefíte domů, protože s nimi prý festivalový večer teprve začíná.

Nálepku Stomping Swing Circus Show nepoužívá kapela jen tak z plezíru: začínala ve slavné bristolské společnosti Invisible Circus a projela s ní půlku světa. Proto ty bláznivé kostýmy, dovádění a šaškování. Pověst špičkových muzikantů a skladatelů, šijících svou hudbu na míru lidem ochotným s nimi protančit boty, je přivedla na regulérní koncertní podia.


Korben Dallas

Korben Dallas se v průběhu několika let vypracovali z undergroundové scény na jednu z nejžádanějších slovenských klubových a festivalových kapel. Debutovým albem Pekné cesty zaujali kritiky, výrazněji se prosadili s druhou deskou Karnevalová vrana. Na Radio Head Awards 2013 získali ceny za nejlepší album, singl (Otec) a nejlepší koncertní kapelu. V roce 2014 skupina vydala třetí album Banská Bystrica, v roce 2015 vyšlo album Kam ideme, které Korben Dallas nahráli se symfonickým orchestrem. Nejnovější album nese název Stredovek (2017).


Martin Harich

Slovenský zpěvák Martin Harich se dostal do širšího povědomí fanoušků v roce 2011 díky soutěži Česko Slovenská Superstar, v níž postoupil do finále a skončil na 4. místě. Hned na podzim téhož roku vydal své první album (téměř celé autorské) s názvem Príbeh Snov. V hudebních cenách TV Óčko se stal objevem roku 2011 a jeho videoklip ke skladbě Nezvestná se stal klipem roku 2011. O rok později uspěl také s videoklipem Posledná pieseň. Následuje album Nech (2013) a Pátram (2016). V roce 2016 se ocitl mezi osmi soutěžícími v televizní show Tvoja tvár znie povedome. Zatím poslední album Mapy (2017) získalo na hudebním webu iREPORT čtyři hvězdičky z pěti a celkově bylo velmi kladně hodnoceno.


Už jsme doma & Buchty a loutky


Co nového zažívají oblíbení večerníčkoví Krysáci a jak vypadá setkání světoznámých muzikantů a loutkářů se dozvíte na představení Pět ran do čepice aneb písně Krysáků a jejich přátel.
Miroslav Wanek z kapely Už jsme doma je autorem hudby (a zčásti i scénářů) k úspěšnému večerníčkovskému loutkovému seriálu Krysáci. Z několikavteřinových písničkových motivů, užitých v tomto seriálu, vzniklo třináct písniček, které skupina Už jsme doma s přizvaným akordeonistou nazkoušela v poloakustické podobě a sevřela v jeden komponovaný celek příběhem o hledání pátého kamaráda Krysáků.
Ke spolupráci byli přizváni členové divadla Buchty a loutky, kteří celý příběh ilustrují, vyprávějí nebo matou, zcela v souladu s prostředím, kde se vše odehrává – vizovickým Smetištěm, za použití živé projekce a spousty loutek, rekvizit a masek.


Pěvecký sbor ZŠ Čeladná

Pěvecký sbor při ZŠ Čeladná má v současnosti 40 dětí ve věkovém rozmezí 7 až 14 let. Poslední dva roky jej vede Blanka  Baňková. Děti vystupují v obci při různých příležitostech. Tradicí jsou větší vánoční a jarní pěvecká vystoupení.

Na Ladné Čeladné budou děti vystupovat podruhé, tentokrát však předvedou originální autorské dětské písně Ivana Baňky, který celý cyklus 11 písní nazval Z pohádky do pohádky. Děti při zpívání sám  doprovodí na klávesy. Maskotem tohoto cyklu písní je pejsek Arči, o němž je taktéž jedna z písní. Každou z písní výtvarně ztvárnil ilustrátor pan Petr Vyoral, jehož obrázky si můžete prohlédnout u pódia.

V plánech autora je vydání zpěvníku, jehož součástí by mělo být i CD s těmito písněmi.


Cimbálová muzika Úsměv

Cimbálová muzika Úsměv vznikla původně jako seskupení hudebně nadaných dětí při ZUŠ Viléma Petrželky v Ostravě-Hrabůvce. V průběhu let žáci pod vedením učitelů Evy Prauseové a později Petra Kolára hudebně zráli, pronikali do krásných a často široké veřejnosti skrytých zákoutí folkloru, až dospěli do současné sestavy, složené z devíti vysokoškoláků, jimž hudba zaplňuje velkou část volného času.

V čele s primášem Martinem Zálesným cimbálová muzika reprezentovala svou alma mater na celonárodních soutěžích, kde získávala ocenění na předních příčkách. V současné době Úsměv spolupracuje s Moravským folklorním souborem Ševčík, s kterým prezentují valašský folklor na festivalech a různých národopisných slavnostech na území Česka i v zahraničí. CM Úsměv se ve svém repertoáru zaměřuje na regiony Moravy a Slovenska, ale nevyhýbá se ani folkloru z Maďarska.


Fusion Frýdlant nad Ostravicí

Fusion je rock pop gospelový studentský pěvecký sbor určený teenagerům a je vedený teenagery pod dohledem dospělých. Sbor je pro mladé lidi ve věku 13 až 20 let, kteří rádi zpívají populární písničky a chtějí být součástí skvělé party. Fusion koncertují pro školy a taky pro širokou veřejnost. V repertoáru mají populární rockové a popové písně od interpretů jako Mirai, Katy Perry nebo třeba Twenty One Pilots.


Dr. Zeppelin

Dr. Zeppelin zakončí Ladnou Čeladnou neodolatelnou balkánskou tancovačkou! Temperamentní mejdan pod taktovkou energického DJe vás roztrsá k nezastavení. Precizní selekci hitů z tvorby umělců jako Goran Bregović, Mahala Rai Banda, Fanfare Ciocarlia, N.O.H.A., Shantel či Manu Chao okoření mistrný doprovod dvou muzikantů – hudební milovníky potěší živá improvizace klarinetisty Radima Nováka a údernými bicími udá tempo Vašek Vidlička.


Bad Joker’s Cream

Tato mladá hard/glam rocková kapela z Frýdku-Místku vznikla v polovině roku 2013 seskupením čtyř totálně zapálených šílenců. Ve své tvorbě si zakládají na typicky hard-rockových riffech 70. a 80. let s příměsí moderního rocku a heavy metalu. V roce 2014 kapela natáčí své debutové EP First Cream, o dva roky později nahrává debutové CD Behind the Mask. Těsně před vydáním alba kapela vypouští dva singly Perfect Deal a Behind The Mask.

Bad Joker’s Cream hrají aktuálně v sestavě: Stacee Roxx (zpěv, kytara), Tommy Ace (basa, doprovodné vokály), Jamie Lee Caster (kytara), Dave J. (bicí, doprovodné vokály).


Vadim & Co.

Skupina složená ze zkušených muzikantů kolem frontmana Vadima. Vadim Windy – autor, textař, skladatel, zpěvák a kytarista, který prošel mnoha festivaly, klubovými koncerty, vystoupeními v televizi i rádiích – dal dohromady kapelu špičkových muzikantů s podobnými zkušenostmi. Všechny písně, které Vadim & Co. hrají, pocházejí z vlastní autorské dílny a vycházejí ze života Vadima a jeho přátel. Za více než tři roky své existence mají Vadim & Co. za sebou mnoho festivalových a klubových koncertů a v současné době pilně pracují na svém novém CD Můj svět.


Downbelow

Kapela Downbelow vznikla v roce 1999 a po stovkách odehraných koncertů v klubech a na festivalech se úspěšně etablovala na alternativní domácí scéně. Po debutovém albu Roadside Traveler (2011) a EP Other World (2014) v osvědčené spolupráci s producentem Amákem Downbelow dokončili zatím poslední album Decameron Locis (2017). Odtud pochází single From the Rooftops, k němuž vznikl také videoklip. Jeho autorem je baskytarista kapely Lukáš Horký, který je zároveň fotografem a grafikem a stará se o vizuální stránku Downbelow.

Klip je poskládaný z černobílých fotografií, úzce spjatými s Frýdkem-Místkem. „Za každou písní z nové desky stojí konkrétní příběh. Tato skladba vypráví o tom, že boříme to, co jsme pracně vybudovali. A je vlastně jedno, jestli ničíme budovy nebo mezilidské vztahy,“ vysvětluje Lukáš Horký, který je rovněž autorem textů. „V refrénu se zpívá: Boříme to, co jsme postavili, a roční období se střídají. Toto spojení mě napadlo, když jsem fotografoval demolici frýdecko-místecké dominanty, Víceúčelové sportovní haly. Stál jsem v kabině časoměřičů a přes sklo pozoroval bagry, jak trhají na kusy železné konstrukce. Na zemi ležely hodiny, které ukazovaly, kdy se zastavil čas. Fotografii jsem použil právě v tomto klipu. Rozpohyboval jsem ručičky a za sklem promítám příběh svého města,“ uzavírá Horký.

I v dalších skladbách z nové desky se objevují motivy z rodného kraje, například přehrada Šance nebo třeba zakladatel frýdecko-místeckých textilních továren Adolf Landsberger.


Docela

Vsetínští Docela vznikli roku 2014 v tamním středisku volného času Alcedo. V současnosti má kapela 9 členů, její věkový průměr je 13 let. Ačkoli se jedná o mladé hudební těleso, za sebou má úctyhodný počet odehraných koncertů. V jejich repertoáru najdete domácí i zahraniční pop/rockové interprety, jako např. Pink Floyd, Cranberries, Patti Smith, Kašpárek v rohlíku či Mirai. V březnu 2018 nahráli ve studiu svou první písničku Motorkářka, kterou pro kapelu napsal vsetínský muzikant Jiří Dareba Václavík.


Neo Chess Sunny Rock´n´Roll Band

S myšlenkou založit Neo Chess Sunny Rock´n´Roll Band přišel zpěvák, kytarista a legenda ostravské hudební scény Pavel Kučera, který je známý svou láskou k rock and rollu. Charismatický lídr s nekonečným množstvím energie si svou bezprostředností a nasazením získává publikum za všech okolností. Kučera v minulosti založil třeba kapelu Robson, která patřila v devadesátých letech mezi špičku na české hudební scéně.

Neo Chess Sunny Rock´n´Roll Band mají v repertoáru skladby známých rockových a popových interpretů, jako je Elvis Presley, Bob Dylan, Rolling Stones, The Beatles, Tom Petty, ZZ Top a mnoho dalších.

DIVADLO

Stará Aréna

Bílá velryba
Dobrodružný příběh o námořnickém životě. A také o pátrání ve všech světových oceánech po tajuplné bílé velrybě, která však neustále uniká v hlubinách moří.

Hrají:
Petr Sedláček – Vincent, děda
Jana Mudráková – Bóďa
Jan Lefner – Joska, Simone, Josefka, Valentino, Mario, bodyguard, baron Lex, Giacomo, Angela


Vincent a Bóďa – Dobrodružství v Benátkách
Malá Bóďa tráví letní prázdniny u dědečka vinaře na Moravě. Ten jí jednoho dne prozradí, že všichni vinaři si nesmírně cení pomoci vinného skřítka Vincenta. Bóďa si není jistá, jestli ji děda nevodí za nos, ale ještě toho večera ji skřítek Vincent požádá o pomoc. A vezme ji s sebou do jednoho z nejkouzelnějších a nejtajemnějších měst světa: do Benátek. A tak začíná zatím největší dobrodružství jejího života.

Hrají:
Petr Sedláček
Jana Mudráková