
Čechomor
Českomoravská hudební skupina, která originálním způsobem zpracovává lidové písně. Na scéně působí již přes třicet let, a ačkoliv se za tu dobu mnohokrát proměnila jak personálně, tak stylem hudby, charakteristickým rysem vždy zůstala nápaditost aranžmá, osobitá interpretace a inspirace v lidové písni.
Kapela Čechomor úspěšně koncertovala v Evropě, Severní Americe, Rusku, Číně, Mongolsku a Austrálii, natočila přes dvacet alb pro přední česká i světová vydavatelství a spolupracovala s řadou významných umělců (např. s americkou písničkářkou Suzanne Vega, irským zpěvákem Iarlem Ó’Lionáirdem, japonským bubeníkem a hráčem na šakuhači Joji Hirotou, baskytaristou Tonym Levinem, Jazem Colemanem, Vladem Kumpanem nebo Ivanem Táslerem). Po úspěšném řadovém albu Nadechnutí (2018), na kterém hostoval dechový soubor Kumpanovi muzikanti, vydává Čechomor na podzim 2020 novou desku s názvem Radosti života.

Mňága a Žďorp
Mňága a Žďorp patří mezi nejvýraznější hudební kapely české porevoluční éry. Její počátky sahají do 80. let, pod názvem Mňága a Žďorp tato alternativní rocková kapela z Valašského Meziříčí vystupuje od roku 1987. Do povědomí se Mňága dostala především hitem Hodinový hotel, který je první skladbou na debutovém albu skupiny, nazvaném příhodně Made in Valmez (1991). Čtrnácté řadové album s názvem Třecí plochy, vyšlo v říjnu 2019. V roce 2020 z důvodu omezení způsobenými pandemií koronaviru kapela streamuje několik koncertů na platformě MALL.TV. Záznam z hospůdky Přístav ve Valašském Meziříčí z května 2020 později vydává jako první akustické živé album pod názvem Přístav Unplugged.
Za dobu existence se personální složení Mňágy proměňovalo, v současné době kapelu tvoří: Petr Fiala (zpěv, kytara), Petr Nekuža (basová kytara, zpěv), Jiří Tibitanzl (saxofon, klávesy, perkuse, zpěv), Martin Knor (kytara, mandolína), Jaromír Mikel (kytara, zpěv) a Marcel Gabriel (bicí).

Kašpárek v rohlíku
Kašpárek je divadelně hudební skupina, která vznikla roku 2007 pro loutkohru Jihočeského divadla v Českých Budějovicích. Projekt se zrodil jako reakce na nedostatek kvalitních, původních písniček pro děti a také kvůli chybějící mezigenerační zábavě určené společně pro dospělé a děti. Hudební styl kapely dostal název bejbypank. S klasickým punkem má společného málo i proto, že je určen především dětem, jak napovídá slovo bejby. Je hudebně i textově hravý, proto bývá přirovnáván ke stylu skupiny Vltava. Ztřeštěné songy v sobě nesou jak neotřelý pohled na svět očima dětí, tak originální postřehy ze světa dospělých.
Kapela zpívá kromě vlastních písní také několik cover verzí známých hitů, např. song Želvy (v originálu Pretty Fly od Offspring). Druhou oblíbenou cover verzí je píseň Čůrej sem a čůrej tam, jež pochází od The Clash (Should I Stay Or Should I Go). S Kašpárkem spolupracují umělci z jiných hudebních uskupení, např. Tonya Graves z Monkey Business, Milan Cais (Tata Bojs), David Koller, Lenka Dusilová, Radek Banga z Gipsy.cz a mnoho dalších.

Sto zvířat
Kapela Sto zvířat oslavila v roce 2020 neuvěřitelných 30 let existence na české hudební scéně. Když v roce 1990 díky sametové revoluci přišli zakládající členové trochu dřív z vojny, která přerušila jejich rokenrolovou kariéru během vysokoškolských studií, a dostalo se jim do rukou pár kazet s Madness a dalšími anglickými kapelami proslulé druhé vlny ska, bylo jasné, že budou hrát právě tenhle, do té doby u nás téměř neznámý, žánr.
Zvířata vydala 11 alb, natočila spoustu klipů a odehrála více než 2300 koncertů. Po velice zvláštním roce 2020, ve kterém si kapela příliš nezahrála, vydala nové zásadní album 30 let testováno na lidech, které v listopadu 2021 pokřtila.
V kapele došlo na konci loňského roku k výrazné personální změně, kdy na rytmické posty nastoupila mladá třicátnická krev – Jakub Červinka na kytaru, Jan Neruda na baskytaru a Jakub Nývlt na bicí. K jistotám a rodinnému stříbru stále patří dechová sekce ve složení Pablo Herzog (trubka), Martin Kachna Líska (trombon) a Jiří Hanzlík (barytonsaxofon). Jana Jelínková a Honza Kalina, kteří v roce 1990 Sto zvířat zakládali, jsou spolu s Petrem Hostinským (klávesistou a zpěvákem) vokálním triem, které po prvních pár taktech posluchač okamžitě pozná i díky textům Tomáše Belka.

Michal Horák
Ve třiadvaceti letech se Michal Horák řadí mezi výrazné písničkáře nové generace. V Českém slavíkovi 2021 se stal Objevem roku. Ve své tvorbě kombinuje řadu žánrů, nejčastěji se pohybuje ve folkových vodách. Doprovází se většinou na klavír nebo kytaru a hudbu doplňuje o vtipné texty, pomocí nichž glosuje každodennost. Koncertuje již od 13 let a na kontě má řadu ocenění z talentových soutěží. Na podzim 2019 vydal své první album Michalovo cédéčko a o dva roky později následovalo druhé CD pojmenované „Michalbum“. Kromě toho je autorem řady úspěšných singlů, z nichž některé získaly na YouTube statisíce až více než milion zhlédnutí.

Nerez & Lucia
Zakládající členové legendárních Nerez Vít Sázavský a Zdeněk Vřešťál se v roce 2019 spojili se zpěvačkou Luciou Šoralovou a natočili desku Zlom. O dva roky později následovalo album Cela, na němž kapela představila 13 písní, jejichž autory jsou především Lucia Šoralová a Zdeněk Vřešťál. Textově je doplňuje slovenská básnířka a textařka Silvia Kaščáková. Nahrávka je žánrově velice pestrá, od folkové balady po kvalitní pop. Aranžmá jednotlivých songů jsou dílem Víta Sázavského (vokální party) a Roberta Fischmanna.
Instrumentální výkony jednotlivých hudebníků potvrzují vývoj skupiny Nerez & Lucia. V písních uslyšíte názvuky mnoha evropských kultur i hudebních stylů. Kromě hlavního tria Šoralová - Sázavský - Vřešťál se na albu jako sóloví zpěváci představují i Robert Fischmann a Grégorian Brun. Čeština, slovenština, francouzština i španělština jsou jazyky, ve kterých zpívá nový Nerez. Jedinečné čtyřhlasé sbory, virtuózně interpretované instrumentální pasáže Davida Lomiče na akordeon a saxofony, Roberta Fischmanna na flétny, klavír a bicí nebo Grega Bruna na kontrabas a kytaru. Album se velikým obloukem vrací do dob vzniku LP Masopust původních Nerez. Dva autoři a jeden hlavní aranžér – to jsou stavební kameny, na nichž stojí nový projekt skupiny Nerez & Lucia

Kateřina Marie Tichá & Bandjeez
Talentovaná zpěvačka a autorka Kateřina Marie Tichá vydala na podzim 2020 své první album Sami, které vyniká osobitou poetikou podpořenou emotivním hlasem a aranžérskou rozmanitostí. Debut byl nadšeně přijat nejen odbornou veřejností, ale především samotnými posluchači. V roce 2021 pak Kateřina získala cenu České hudební akademie Anděl v kategorii Objev roku.
Dalším mezníkem v její kariéře bylo započetí spolupráce s oblíbenou frýdecko-místeckou kapelou Bandjeez, která dlouhodobě doprovázela předčasně zesnulého Davida Stypku a jehož poslední album Dýchej kapela dokončila po Stypkově smrti. Zakládající člen kapely Bandjeez, bubeník Matěj Drabina, ke spolupráci říká: „Při práci na Davidově třetím albu s námi Kateřina strávila velkou část nahrávání ve studiu. Stejně jako na předchozím albu Neboj doprovázela nahrávku svými vokály. Její písně nás vždycky bavily a jsou velice blízko našemu vnímání hudby. Koketovali jsme s myšlenkou provázet Kateřinu na její další hudební dráze. Hned po prvních společných hraních do sebe vše zapadlo a než jsme se nadáli, už jsme zkoušeli jako Kateřina Marie Tichá & Bandjeez.“
Kapela hraje ve složení Kateřina Marie Tichá (zpěv), Matěj Drabina (bicí), Pavel Sotoniak (klávesy), Maro Zeman (basová kytara) a Matouš Rovenský (kytara).

MALALATA
Hudební projekt MALALATA působí na scéně už 14 let a je synonymem pro jedinečnou fúzi balkan beats, gypsy music, reggae a world music. Dvojice slovenských DJs spojuje tyto rytmy do osobitých setů, které doplňuje o nespoutanou a nakažlivě energickou performance. Pod jejich taktovkou pulzovaly nejen kluby po celé Evropě, ale i ve vzdáleném Japonsku či Mexiku. Duo svou show roztančilo festivaly Colours of Ostrava, Pohoda, Grape, Uprising a vystoupilo na jednom pódiu s esy jako Parov Stelar, Goran Bregović, Shantel, Mahala Rai Banda nebo Fanfare Ciocarlia. Od roku 2011 navíc baví
českou a slovenskou scénu žánrovou party Balkan Bashavel, která si svou unikátní atmosférou získala tisíce věrných fanoušků.

The Silver Spoons
The Silver Spoons je anglicky zpívající česká indie pop-rocková kapela. V jejím čele stojí zpěvák anglicko-francouzského původu Augustin Dunn. Na konci roku 2018 The Silver Spoons vydali single He’s Got My Money Now, který vypráví o strastiplné cestě muzikanta za úspěchem. Tento singl kapela natočila v Los Angeles s legendárním producentem Danny Saberem, jenž v minulosti produkoval například The Rolling Stones, Davida Bowieho či U2. Díky této písničce a dalším dvěma singlům se kapela dostala do širšího povědomí a vysloužila si cenu Žebřík za Objev roku 2018, Cenu OSA za Nejúspěšnějšího mladého skladatele či dvě nominace na Hudebních cenách Evropy 2 včetně kategorie Kapela roku 2020.
Kapela letos v lednu vydala dlouho očekávané debutové album Come and Get it, na
kterém se podílel jako producent několika písní již zmíněný legendární Danny Saber.
The Silver Spoons jsou známí energickými koncerty, v nichž nechybí bluesrocková
špína ani soulová citlivost. Kromě zpěváka Augustina Dunna kapelu tvoří Jan Janíček (basa), Jaroslav Janda (kytara), Štěpán Bína (bicí) a Dimitrije Maksimovic (klávesy).

Dj Roxtar
Dominik Turza alias Dj Roxtar je DJ, herec a moderátor. Vystudoval soukromou taneční konzervatoř (TCP), maturoval na Obchodní akademii a absolvoval Vyšší odbornou školu hereckou v Praze. Byl úspěšný a vyhrál v mezinárodním konkurzu pro cirkusovou společnost Cirque du Soleil. V roce 2020 začal na svůj YouTube kanál nahrávat videa se svým maňáskem Adolfeenem, díky kterému se dostal do povědomí širší veřejnosti.

Dj Martin Gredner
Za 20 let djingu se Martin vypracoval mezi českou elitu. Několikrát se umístil v top 10 anketách DJ roku, vystupuje na předních outdoor & indoor parties a klubech nejen v Česku (Macháč, Beats 4 Love, Creamfields, Summer of Love, Roxy, Fabric a další). 16 let je rezidentem jednoho z nejlepších českých klubů Fabric a byl mezi prvními, kteří v Česku propagovali styl progressive house.
Své umění a kvality potvrzuje supportem jmen jako Hardwell, Markus Schulz, W&W, Paul van Dyk, Armin van Buuren Arty a mnoho dalších hvězd světové scény. Potřetí také vystoupil v legendárním londýnském top klubu Ministry of Sound v rámci noci „The Gallery“, nelze nezmínit jeho vystoupení v prestižních čínských klubech G Plus či vystoupení v polské edici Tv Viva legendárního pořadu Club Rotation pro 2 000 partypeople.
Martin předvádí špičkový výkon při setech s příchutí deep house, aktuálního house soundu a rád vycestuje do emotivnějších vod progressive trance. Sety v jeho podání jsou emotivním mixem aktuálních bomb okořeněných legendárními klasikami.

5PAK
Mezinárodní vokální acapellový světově neznámý eventový kvintet 5PAK vznikl z jara roku 2015. Vznikl čistou náhodou a čistě náhodně působí dodnes.

Terne Čhave
Terne Čhave jsou považováni za jednu z nejstarších a zároveň jednu z nejúspěšnějších skupin hrajících romskou hudbu v Česku. Doma vystoupili na všech velkých festivalech a projeli také velkou část Evropy. Romové byli odjakživa hudební všežravci a dokázali si přizpůsobit k obrazu svému hudbu jakékoli země a doby, ve které právě žili. Stejně tak se i Terne Čhave zmocnili nástrojů dnešních rockových kapel a spojili jejich potenciál se svou pověstnou energií. Kapela si ale se svým stylem moc hlavu neláme a ani vám na podobné úvahy nezbude čas, většina skladeb se totiž odehrává v ďábelském tempu. Pokud byste ale samou zvědavostí nemohli spát, prozradíme vám, že tohle je skutečný cikánský rock’n’roll alias ROM’N’ROLL!!!

Adobre
Ostravská kapela Adobre vznikla počátkem roku 2007. Hraje avantgardně-epický rock a typické jsou pro ni skladby s filosoficko-duchovními, výhradně českými texty. Domovskou scénou kapely je ostravský Klub Hudební bazar, skupina má ale za sebou celou řadu zajímavých a úspěšných koncertů i mimo svůj rodný region. Název Adobre vznikl podle neformálního verbálního hodnocení muzikantů po vystoupení tehdy ještě „zabavové a plesové“ kapely – po ostravsky „a dobre”.
Složení kapely: Lukáš Curylo (klávesy), Miroslav Broskevič (kytara), Martin Pražák (zpěv), David Cindler (bicí) a Jindřích Šenekl (baskytara).

Dazed and Confused
Tato mladá kapela s kořeny na Hornovsacku hraje alternativní blues-rock. Vznikla začátkem roku 2018 a ve své energické hudbě okořeněné říznými kytarovými riffy mísí syrovost blues s prvky rocku. Dazed and Confused mají za sebou řadu úspěšných koncertů, ale také získali první místo v mezinárodní soutěži kapel Líheň 2021. V letošním roce kapela plánuje vydat debutové album a vyrazit do světa.

Jan Onder - taneční hrátky pro děti
Honza je zkušený taneční lektor, choreograf, tanečník a dvojnásobný vítěz StarDance. Poprvé tančil na veřejnosti, když mu bylo sedm let, a dnes už je z něj skutečná taneční hvězda. Na Ladné Čeladné představí svou akční interaktivní show plnou energie určenou dětem. Cílem programu je nejen pobavit, ale i vzdělávat a motivovat ke zdravému a přirozenému pohybu. Děti se naučí několik veselých tanečků, nevědomky si pořádně zaposilují a vyřádí se.
Pořad začíná rozcvičkou, po které následuje samotná výuka. Děti se při ní dozví něco o správném držení těla, o rytmice a nezbytném protažení po každém sportovním cvičení. Program je plný hudby, tance a není v něm nouze o legraci. Jsem rád, že je toto vystoupení mezi dětmi oblíbené a těší mně, že mohu pozitivně ovlivnit přístup těch nejmenších k tanci, jako k něčemu radostnému, elegantnímu a kultivovanému.

Divadlo z truhlice
Divadlo z Truhlice je zájezdové divadlo ze Zlína. Repertoár obsahuje inscenace pro děti i dospělé.
Dětskému divákovi se věnuje tak řečeno denně – jezdí po školkách a kulturních institucích, kde s pohádkovou dvojicí – Truhlíkem a Truhličkou (což jsou skřítci z Truhlice) – a s dětmi zábavnou formou řeší základní problémy všedních dnů, jako jsou například stolování, etiketa, hygiena, oblékání, ekologie a další. V inscenacích herci zpívají, doprovázejí se hrou na hudebních nástrojích a do děje zapojují i diváky.
Divadlo z truhlice si v inscenacích dává záležet na iluzivních a profesionálně zpracovaných rekvizitách, kulisách a kostýmech, čemuž se mnohá zájezdová divadla z důvodu absence výtvarníka vyhýbají. Dvojice Truhlíka a Truhličky má například všechny rekvizity, které pocházejí z vnějšího světa zvětšené, protože oni sami jsou jakožto skřítci malí.

Divadlo Tramtarie
Divadlo Tramtarie je nezávislé profesionální divadlo, které zahájilo svoji existenci v roce 2004. Od roku 2006 sídlí ve Slovanském domě v centru Olomouce. Ve vlastní produkci uvádí čtyři divadelní premiéry za sezónu pro dospělé i pro děti. Uvádí zhruba patnáct představení za měsíc ve svém prostoru a dalších 5 zájezdů měsíčně po celé republice i zahraničí. Za dobu své existence si Divadlo Tramtarie vytvořilo stabilní pozici v kulturním prostředí města Olomouce i celého regionu, zajišťuje pravidelnou kulturní produkci pro širokou veřejnost. Uměleckým šéfem divadla je Vladislav Kracík, ředitelkou Petra Němečková.
Na Ladné Čeladné soubor uvede dvě představení.
Terezka a kouzelné autíčko
Malé Terezce se stane hrozná věc! Ztratí se na školkovém výletě. A co hůř, ztratí se spolu se svou největší nekamarádkou Emou. Ale co teď? Jak se dostanou včas do školky, když už je autobus pryč? Ještě že nakonec objeví kouzelné žluté autíčko, které se umí zvětšovat. A tak holky sednou za duhový volant a vyrazí na cestu, během které zažijí nejedno veselé dobrodružství. Vhodné pro děti od tří let.
Režie: Matěj Mužík
HRAJÍ
Terezka: Barbora Šebestíková
Ema: Dominika Hrazdílková
Ostatní postavy: Tereza Toth Čápová
O pračlovíčkovi
Báječný výlet do světa dinosaurů, dinosauřic, ptakoještěrů a ptakoještěrek. Trochu poučné, ale hlavně pořádně veselé vyprávění o tom, jak pračlovíček postavil první domeček, jak musel objevit, k čemu je dobrý oheň, jak vyzrál nad tyranosaurem a jak zjistil, že ve dvou jde všechno líp. Vhodné pro děti od tří let.
Režie: Vladislav Kracík
HRAJÍ:
Pračlovíček: Václav Stojan
Ostatní postavy: Barbora Šebestíková
Ostatní postavy: Tereza Toth Čápová, Jana Drgová

Celé Česko čte dětem
V prostorách tělocvičny opět najdete čtenářský koutek organizace Celé Česko čte dětem, kde budou vystupující umělci předčítat dětem pohádky. Kromě čtení zde bude probíhat také slosování oblíbené soutěže, v rámci níž děti sbírají na jednotlivých stanovištích razítka za splněné úkoly. Každé dítko dostane za vyplněnou kartičku drobný dárek.